یخچال بستنی مناسب فروشگاه

انواع یخچال بستنی

چگونه برای فروشگاه خود یک یخچال بستنی مناسب انتخاب کنیم؟

فروش بستنی می تواند تجارت بزرگی را برای شما پایه ریزی کند؛ به شرطی که در کنار حفظ کیفیت و مرغوبیت محصول تولیدی، برای نگهداری آن ها نیز چاره مناسب را اندیشیده باشید. بنابراین اگر قصد دارید کسب و کار خود را شکوفا کنید، باید بدانید که چگونه یک یخچال بستنی مناسب شغل خود را انتخاب نمایید تا ضمن براورده ساختن نیاز های اولیه شما سبب حفظ رونق و صرفه جویی در هزینه های مازاد نیز بشود.

با توجه به ویژگی های خاص مربوط به نگهداری بستنی، برای افراد فعال در این حوزه این محصول یکی از اصلی ترین ابزار های شغلی به حساب می آید. در این مقاله به طور مختصر به نکات مهم و اساسی که هنگام خرید یک همچین یخچالی باید به آن توجه نمود، پرداخته شده است.

تفاوت یخچال بستنی با سایر یخچال های تجاری در چیست؟

یخچال بستنی یک اصطلاح کلی است که برای پوشش دادن انواع فریزر های تجاری مناسب برای نگهداری بستنی استفاده می شود. تجهیزات این دسته اغلب مشابه سایر فریزرهای تجاری هستند، اما با دقت لازم کار می کنند تا تضمین کنند که بستنی شما هرگز از نظر کیفیت، قوام یا طعم دچار افت نخواهد شد.

انواع یخچال بستنی را می توان به دو دسته اصلی فریزر های صندوقی و فریزر های ویترینی تقسیم کرد. هر کدام از این موارد با ویژگی های طراحی، عملکردی و محدوده دمایی متفاوتی عرضه می شود. اما ویژگی مشترک بین همه آن ها ایجاد شرایط یکنواخت و سازگار برای حفظ کیفیت بالای بستنی است. از این رو انواع متفاوت یخچال بستنی برای عملکرد در محیط های تجاری سخت طراحی شده اند به این معنی که نه تنها در حفظ ثبات دمایی و پایین نگه داشتن دمای نگهداری بستنی موفق هستند بلکه به سبب ویژگی های ساختاری مانع از تاثیر عوامل بیماری زا، رطوبت محیطی و سایر موارد مضر بر بافت، قوام و طعم بستنی می شوند.

یخچال بستنی صندوقی ایستاده

یخچال صندوقی

 • یخچال صندوقی قابلیت دستیابی به دمای پایین تری را دارند.
 • معمولاً دارای درب فلزی یک تکه و عایق هستند.
 • به صورت کابینت های ایستاده یا افقی طراحی می شوند.
 • این نوع فریزر ها عمدتا برای نگهداری طولانی تر و ذخیره سازی بستنی در تولیدی ها و فروشگاه ها استفاده می شود؛ از این رو دمای نگهداری آن ها پایین تر است.

یخچال بستنی ویترینی

 • ، اگرچه دمای نگهداری یخچال بستنی ویترینی (تاپینگ بستنی) زیر صفر است اما به نسبت یخچال های صندوقی دمای بالاتری دارد.
 • معمولاً دارای یک درب شیشه ای یا ویترین شیشه ای که از طریق آن بستنی قابل مشاهده است، هستند.
 • طراحی آن ها عموما به صورت یک واحد کانتر جمع و جور با قابلیت سرو بستنی (فریزر های اسکوپی)، فریزر های طبقه ای ایستاده و یا فریزر های افقی با درب شیشه ای صورت می پذیرد.
 • از یخچال بستنی ویترینی معمولا برای مقاصد فروش فوری و یا سرو بستنی استفاده می شود، در نتیجه دمای آن ها بالاتر است تا بستنی کمی نرم تر و قابل مصرف باشد.

یخچال بستنی ویترینی

دمای مناسب برای ذخیره سازی بستنی و یا فروش فوری آن

فرقی ندارد که هدف ما از خرید یخچال بستنی، ذخیره سازی آن است یا فروش فوری بستنی؛ در هر دو صورت نکته ای که بیش از بیشینه و کمینه دمایی اهمیت دارد، بحث ثبات دمایی می باشد. در نتیجه نوسانات مکرر دما ممکن است کریستال‌ های کوچک یخ ذوب شوند و با پیوستن به یکدیگر کریستال‌ های بزرگ یخ را تشکیل دهند. این عامل می تواند منجربه ایجاد بافت دانه دانه در بستنی و افت کیفیت بافت و قوام آن بشود.

معمولا بازه دمایی مناسب برای عملکرد یخچال بستنی صندوقی بین ۱۴- درجه سانتیگراد تا ۲۴- درجه سانتیگراد در نظر گرفته شده است، اما دمای مطلوب آن ۱۸- درجه سانتیگراد می باشد. فریزر های ویترینی نیز در محدوده دمایی ۱۲- الی ۱۸- درجه سانتیگراد عملکرد بهتری خواهند داشت.

سوختگی سرمایی (سوختگی با فریزر) بلای جان بستنی فروشان

هرچه بستنی بیشتر در فریزر نگهداری شود، خطر سوختگی در فریزر بیشتر می شود. سوختگی سرمایی در یخچال بستنی هنگامی رخ می دهد که تجمع رطوبت در سطح بستنی بالا رفته و این رطوبت دوباره یخ می‌زند؛ در نتیجه لایه‌ای از یخ را روی بافت بستنی تشکیل می‌دهد. این لایه خارجی یخ تأثیر منفی زیادی بر کیفیت، قوام و طعم محصول دارد. باید توجه داشت که پس از ایجاد سوختگی سرمایی به هیچ عنوان نمی توان آن بدون ذوب شدن بستنی برطرف کرد. معمولا در مناطق مرطوب که درب فریزر دائما باز و بسته می شود و یا زمانی که یخچال بستنی به علت عدم کیفیت در ساخت و یا فرسودگی قطعات دچار نقص در عایق بندی شده است، سوختگی سرمایی نیز رایج تر می باشد.

 بر چه اساسی یخچال بستنی را انتخاب کنیم؟

سرمایه گذاری روی تجهیزات مناسب یکی از عوامل پیاده سازی و توسعه پلن تجاری پر منفعت است. برای انتخاب تجهیزات مناسب نگهداری و فروش بستنی نکاتی وجود دارد که توجه به آن ها در هنگام خرید یخچال بستنی ضروری است. در زیر لیستی از این موارد را مشاهده می نمایید.

 در نظر گرفتن ابعاد و ظرفیت یخچال بستنی

انتخاب نوع و ابعاد تجهیزات سرمایشی شما تا حد زیادی به طراحی و هدفی که در کسب و کار خود دارید وابسته است. ابعاد یک فریزر در نهایت ظرفیت نگهداری آن را تعیین می کند. در هنگام انتخاب یخچال بستنی مناسب برای فروشگاه خود ابتدا می بایست به فضایی که در اختیار دارید توجه داشته باشید و سپس با توجه به هدف نهایی خود (ذخیره سازی و یا فروش فوری)، به بررسی مقیاس فروش بستنی و تعداد طعم هایی که قصد عرضه آن را دارید، بپردازید. توجه داشته باشید که ابعاد کوچکتر ممکن است هزینه اولیه پایین تری را دربر داشته باشد اما برای آینده کسب و کار شما ممکن است مناسب نباشد؛ از سوی دیگر یخچال بستنی با ظرفیت بیش از نیاز نیز صرف نظر از اشغال فضای اضافی از نظر تامین انرژی، نگهداری و سرویس هزینه های بیشتری را برای شما خواهد داشت. پس با رعایت کلیه این موارد انتخاب خود را انجام دهید.

علاوه بر موارد بالا می بایست جریان هوا را هم در نظر بگیرید. مانند تمام تجهیزات تبرید تجاری، جریان هوای کافی برای عملکرد مؤثر و کارآمد دستگاه ضروری است. قاعده کلی این است که حداقل یک شکاف هوای حداقل ۵ سانتی متری در اطراف قسمت بیرونی یخچال بستنی در نظر گرفته شود تا عملکرد بهینه ای داشته باشد.

یخچال بستنی خنک کننده از نوع Ventilated

 • یخچال خنک کننده از نوع Ventilated (تهویه ای)

این نوع یخچال های بستنی مشابه سیستم های تبرید تجاری با فن هستند و به این صورت کار می کند که هوای سرد، توسط فن ها به طور فعال در اطراف حفره داخلی به گردش در می آید.

 • یخچال خنک کننده از نوع استاتیک

از آن جایی که این سیستم متکی بر گردش طبیعی هوای سرد درون فریزر است؛ می تواند منجر به توزیع ناهموار هوا، کاهش قوام و سبب ایجاد حفره های هوای گرم شود. به همین دلیل برای یخچال بستنی ویترینی چندان مناسب نیست.

 • یخچال دیفراست از نوع اتوماتیک

این سیستم به عناصر الکتریکی برای گرم کردن اواپراتور و ذوب هر گونه یخ ها متکی است و در یک چرخه زمان بندی از پیش تعریف شده کار می کند. مصرف انرژی در این نوع از یخچال بستنی زیادتر و در نتیجه هزینه نگهاداری آن بالاتر است اما به سبب ویژگی های طراحی می توان فضای داخلی آن را کاملا پر نمود.

 • یخچال دیفراست از نوع گاز داغ

مشابه نمونه قبلی است با این تفاوت که به جای عناصر الکتریکی، از بخار گرم شده توسط کمپرسور برای گرم کردن سیم پیچ اواپراتور و ذوب یخ استفاده می کند؛ در نتیجه مصرف انرژی در آن بسیار بهینه تر است و امکان استفاده از تمام فضای داخلی یخچال بستنی را نیز فراهم می کند.

 • یخچال دیفراست از نوع دستی (غیر اتومات)

این نوع سرویس های تبرید کمترین میزان مصرف انرژی را دارند اما به سبب عدم وجود مکانیسم یخ زدا، در فواصل مشخص می بایست یخچال بستنی خاموش و تمام موجودی آن تخلیه شود تا عمل یخ زدایی در اطراف اواپراتور به طور کامل انجام شود.

در نظر گرفتن میزان مصرف انرژی

مانند تمام لوازم الکتریکی، کیلووات بیشتر نمایانگر مصرف برق بیشتر است. علاوه بر اینکه در هنگام خرید یخچال بستنی محدودیت های مربوط به هزینه تامین انرژی را باید در نظر گرفت؛ توجه به ملزومات زیرساختی محل استفاده هم ضرورت دارد. به طور مثال خرید یک فریزر بستنی سه فاز برای ساختمانی که با برق سه فاز پیکربندی نشده و یا توانایی تامین میزان آمپر آن را ندارد اصلا توجیه پیدا نمی کند.

توجه به خدمات گارانتی و سرویس های دوره ای شرکت عرضه کننده یخچال بستنی

تمیز کردن، سرویس و نگهداری از رویه ‌های کلیدی در هر واحد یخچال بستنی است. این موارد در رعایت بهداشت و ایمنی بستنی، بهینه‌ سازی عملکرد فریزر، افزایش کارایی و بهبود طول عمر مورد انتظار سیستم تبرید موثر هستند. با توجه به اینکه فریزر نگهداری بستنی یک ابزار تبرید مصرفی است، در نهایت روزی نیاز به تعمیر پیدا خواهد کرد. پس بهتر است از فروشندگانی که بیشترین خدمات و گارانتی را ارائه می دهند اقدام به خرید نمایید.

سایر نکات مهم در هنگام خرید یخچال بستنی

 • توجه به ویژگی ها و فناوری های به کار رفته در ساخت همچین یخچال هایی
 • لوازم جانبی عرضه شده همراه با فریزر های نگهداری بستنی
 • نام تجاری، کیفیت ساخت و قیمت

برای خرید یخچال بستنی مناسب مشاوره دریافت کنید

انتخاب تجهیزات مناسب می تواند تفاوت زیادی در کیفیت بستنی شما و در نتیجه فروش احتمالی شما ایجاد کند. اگر مطمئن نیستید که کدام یک از انواع یخچال بستنی برای کسب و کار شما مناسب تر است، همواره می توانید از ما راهنمایی بخواهید. برای اطمینان از اینکه تصمیم درستی می گیرید، تیم کارشناسان تکنیک سرد آماده اند تا  خدمات مشاوره برای انتخاب و خرید انواع سیستم های تبرید تجاری را ارائه نمایند.

برای ثبت سفارش و خرید یخچال بستنی شما میتوانید با ما با شماره ۰۹۱۲۹۷۲۹۴۴۵ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *