شوک فریزر خانگی و کاربرد آن

شوک فریزر خانگی و کاربرد آن

شوک فریزر خانگی و کاربرد آن

“شوک فریزر ” یا   “Blast Chiller” ممکن است مانند نامی قوی برای یک لوازم خانگی به نظر برسد، اما در واقع این محصولات این پتانسیل را دارند که به بخش مهمی از چیدمان آشپزخانه شما تبدیل شوند با ما باشید تا بیشتر در مورد شوک فریزر خانگی و کاربرد آن اطلاعات به دست بیارید.

مفهوم اصلی این است ؛ چیلر انفجاری می تواند غذای شما را خیلی سریعتر از یک فریزر خانگی معمولی سرد یا منجمد کند، در نتیجه مواد مغذی و ویتامین های ضروری خود را نگه می دارد و در عین حال از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

باکتری ها به اصطلاح “منطقه خطر” بین ۷۰ تا ۵ درجه سانتیگراد رشد می کنند؛ اگر غذا برای مدت طولانی در این دما ها بماند، این خطر وجود دارد که برای مصرف آینده ناامن باشد. شوک فریزر می تواند دمای غذای پخته شده را در کمتر از یک ساعت و نیم از ۷۰ به زیر ۵ درجه کاهش دهد. سپس می‌توانید آن را در یخچال قرار دهید، زیرا می‌دانید برای نگهداری  و مصرف بعدی سلامت تر است.

این وسایل تا به حال بیشتر در آشپزخانه‌های تجاری یافت می‌شوند؛ زیرا در این مراکز شرایط سلامت، ایمنی و تازگی مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما البته؛ مزایای مشابهی برای استفاده از بلاست فریزر وجود دارد، و در اینجا چند دلیل وجود دارد که به آنها می پردازیم با ما همراه باشید!

ضایعات کمتر

با اعلام “جنگ با زباله در سراسر جهان” همه ما در تلاش هستیم تا فعالیت های مفیدی برای کاهش مقدار مواد دور ریختنی خود انجام دهیم. یکی از بهترین راه ها با چیلر انفجاری، از طریق نگهداری بهتر و افزایش ماندگاری، در مقدار مواد غذایی هدر رفته صرفه جویی می کنید.

این مورد همچنین فشار اقتصادی کمتری را بر شما وارد می‌کند تا در اسرع وقت از مواد تازه خود استفاده کنید، زیرا می‌ترسید که به سرعت فاسد شوند بنابراین می توانید مواد غذایی را با خیال راحت برای مدت طولانی تری نگهداری کنید.

  مواد تازه آماده است

با شوک فریزر، می‌توانید تازه‌ترین محصولات را در زمان مناسب خریداری کنید؛ و بدانید که ابزاری (بدون مواد نگهدارنده) برای حفظ کیفیت آن‌ها برای مدت طولانی‌تری دارید. میوه ها و سبزیجات فصلی به خاطر سطوح بالای املاح معدنی و ویتامین ها شهرت دارند… تصور کنید اگر تقریباً در تمام طول سال توانایی ارائه این نوع غذای سالم را به خانواده خود داشته باشید، می توانید در تمام طول سال غذایی تازه میل کنید.

تبخیر کمتر

انجماد سریع باعث بهبود کیفیت غذای شما می شود. به عبارت ساده تر، وقتی غذا در یک فریزر معمولی (یعنی کندتر از شوک فریزر) منجمد می شود، کریستال های یخ در ساختار سلولی آن تشکیل می شود … و به اندازه ای که بتواند به دیواره های سلولی آسیب برساند.

در نتیجه؛ در طول دوره یخ زدایی، هنگامی که کریستال ها ذوب می شوند، این دیواره های سلولی پاره می شود و باعث می شود مایع از غذا خارج شود و در نتیجه وزن، طعم و مواد مغذی را با خود همراه کند. این به معنای از دست دادن رنگ، بافت چرمی و سطح کم آب است.

در همین حال، بلاست فریزر دمای غذای شما را با سرعتی سریع پایین می‌آورد؛ و باعث می‌شود مولکول‌های آب در غذای شما به حالت ریز تبلور منجمد شوند! در این اندازه کوچک، مولکول ها به خطر نمی افتند، همچنین کیفیت و سلامت مواد غذایی دست نخورده باقی خواهد ماند.

تطبیق پذیری

با توجه به موارد گفته شده شوک فریزر خانگی یک راه حل عالی برای وجودشان در میان لوازم خانگی همه کاره شگفت آور را نشان می دهند، آنها به سرآشپزها امکانات فوق العاده ای برای مدیریت بهتر زمان و منابع خود ارائه می دهند. این بدیهی است که یک مزیت بزرگ در زمینه حرفه ای است، همچنین می توانید آنها را به راحتی در یک آشپزخانه خانگی مدرن نیز جا بدهید.

یک بعدازظهر شلوغ بارانی تصور کنید و می‌خواهید از زمان پختن غذا برای هفته (یا هفته‌های) پیشرو نهایت استفاده را ببرید بدون اینکه دغدغه ی مواد تازه و سالم را داشته باشید؟ چیلر انفجاری یا همان شوک فریزر بهترین راه برای حفظ کیفیت اصلی غذای شما است؛ به طوری که وقتی نوبت به شبی می رسد، که خیلی خسته هستید و نمی توانید برای خانواده غذا درست کنید، بتوانید یک غذای آماده را از بلاست فریزر بیرون بکشید!

در واقع، آنها حتی می توانند برای متوقف کردن فوری فرآیند پخت و پز (نیم پز کردن مواد غذایی) در میانه زمان پخت مورد استفاده قرار می گیرند و بدین ترتیب به شما این امکان را می دهند که پخت مواد غذایی خاص خود را بعدا کامل کنید؛ و در زمان راحت تر و دیرتر سرو کنید.

 حتی برای کسانی که عاشق پختن کیک هستند، دیگر زمان زیادی برای استفاده از مایه کیک و تزئین وجود ندارد؛ شوک فریزر دمای کیک را  در عرض ۱۰ دقیقه از ۱۷۵ درجه به ۲۵ درجه کاهش می دهد؛ در مقایسه با قرار دادن مواد غذایی در فریزر  های خانگی یک ساعت در صرف زمان خود صرفه جویی خواهید کرد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را شوک فریزر خانگی و کاربرد آن یا بلاست فریزر آشنا کنیم و مزایای استفاده آنها را در منزل نیز شرح دهیم؛ امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *