شوک فریزرها

دستگاه فریزر چیست؟
از زمان پیدایش انسان روی زمین و شکار کردن او برای تهیه غذا، هر زمان حفظ و نگهداری این غذا برای وعده های دیگر از دغدغه های اصلی او بوده است. در زمان های نسبتا دور زمانی که بشر متوجه گردید که دمای کم می تواند ماندگاری مواد غذایی را افزایش دهد. سعی نمود از جاهای تاریک و سرد برای این منظور استفاده نماید. در ادامه با شوک فریزر آشنا می شویم.

شاید استفاده از غارها و چاه های آب سرد اولین یخچال های نگهداری انواع مواد غذایی انسان بودند و با قراردادن مواد خوراکی خود در این مکان ها می توانستند مدت ها از آنها استفاده نمایند. با اختراع دستگاه مختلف مکانیکی همانند پمپ های دو طرفه و گازهای مبرد که خاصیت تبرید و میعان بالایی دارند و با دریافت گرما تبدیل به مایع شده و سپس با از دست دادن آن مبدل به گاز می شوند، اولین دستگاه های یخچال و فریزرهای خانگی تولید شدند.

یخچال ها اولین تجهیزات برای نگهداری مواد غذایی بودند که به کار گرفته شدند. دمای این دستگاه ها در حدی بود که امکان حفظ مواد غذایی در حد چند روز یا یک هفته بود، اما نیازهای انسان می طلبید که مواد خوراکی همانند انواع گوشت ها و ماهی و برخی مواد غذایی را به مدت طولانی تر نگهداری کند، به همین منظور فریزرها ساخته شدند. این دستگاه ها با قدرت بالا برای تولید هوای سرد توانستند برای یک الی چند ماه از خوراکی های مختلف محافظت نمایند و به هنگام استفاده دوباره دارای کیفیتی تازه و سالم داشته باشند.

شوک فریزرها و تفاوت آنها با فریزر معمولی
دستگاه شوک فریزر نوعی از سیستم های برودتی می باشند که عملکردی همانند فریزرهای معمولی دارد. اما تفاوت عمده این تجهیزات با فریزرهای معمولی قدرت بسیار بالای این دستگاه در تولید هوای سرد و برودت می باشد که قادر هستند دماهایی تا حد منفی ۵۰ درجه سانتی گراد را تامین نمایند. زمان قرار گیری انواع مواد خوراکی در داخل این شوک فریزرها، ماده خوراکی دچار شوک حرارتی شده و سریعا یخ می زند.

شاید برای برخی جای سوال باشد که فریزرهای معمولی نیز همین کار را انجام می دهند. باید گفت که فریزرهای معمولی دمایی در حد منفی ۱۸ درجه سانتی گراد دارند که این دما برای یخ زدن مواد غذایی، زمان نسبتا بیشتری در مقایسه با شوک فریزر لازم دارد.

از نظر عملی هرچقدر زمان یخ زدن هر ماده ای که دارای مولکول های آب است بیشتر باشد بلورهای یخ تشکیل شده دارای اندازه بزرگتری می شوند. لذا در فریزر های معمولی همانطور که اشاره شد این زمان بیشتر بوده و بلورهای یخ بزرگتری در داخل بافت های میوه ها و گوشت ها و دیگر مواد بوجود می آید که این عمل سبب تخریب بیشتر بافت های این مواد می شود. زمان یخ زدایی از ماده غذایی کیفیت و مواد مغذی آن دچار افت می گردد.

دستگاه شوک فریزر، عمل انجماد مواد غذایی را در زمانی بسیار کوتاه انجام می دهد و به دلیل برودت بسیار پایین این وسیله ماده غذایی سریعا دچار یخ زدگی می گردد. همانطور که گفته شد در اثر یخ زدگی سریع، بلورهای یخی که در بافت های انواع مواد غذایی تشکیل می شود ریزتر شده و صدمه ای به ماده خوراکی وارد نمی شود. همچنین سبب حفظ کیفیت و رنگ و طعم مواد فریزر شده می گردد. بنابراین استفاده از شوک فریزرها به دلیل مزیت های فراوان این دستگاه بیشتر گردیده است.

دستگاه های شوک فریزر ساخت هیمورا
شرکت هیمورا یکی از تولید کنندگان عمده تجهیزات سرمایشی و برودتی با ساخت دستگاه های شوک فریزر هیمورا در ظرفیت های متنوع و باکیفیت عالی، توانسته است افتخاری دیگر بر افتخارات خود بیافزاید. شرکت هیمورا با توجه به شناخت نیاز بازار مصرف و مصرف کنندگان اقدام به تولید شوک فریزرها در سه ظرفیت مختلف نموده است.

این دستگاه ها مطابق با آخرین فناوری روز تولید شده اند و تحت نظارت و کنترل واحد کنترل کیفیت هیمورا، پس از طی مراحل آزمون و تست های نهایی با تایید این واحد بدست کاربران رسانده می شود. شرکت از بهترین متریال های مخصوص صنایع غذایی برای ساخت شوک فریزر استفاده نموده است.

گروه صنعتی هیمورا طراحی دستگاه های شوک فریزر را مطابق با استانداردهای معتبر سیستم مدیریت کیفیت انجام داده است. ساختار دستگاه به شکلی است که قسمت برودتی یا خنک کننده دستگاه در قسمت پایینی آن جاسازی شده است و تمام بخش های سرمایشی شوک فریزر با ورق های استیلی برای محافظت از آنها، پوشیده شده، بخش جلویی این بخش برای تبادل هوا و جریان یافتن آن به شکل شبکه مانند تولید گردیده است.

شوک فریزرهای هیمورا با کیفیت بالای خود برای استفاده در انواع قنادی ها، فروشگاه های عرضه موا د پروتئینی، رستوران ها، هتل ها، کارخانه ها و کارگاه های تولید بستنی، مصارف خانگی و … مورد بهره برداری دارند. این دستگاه ها در سه مدل برای مصرف کنندگان مختلف ساخته شده اند که عبارتند از:

دستگاه شوک فریزر چهار سینی
دستگاه شوک فریزر ده سینی
دستگاه شوک فریزر پانزده سینی
شوک فریزر ۱۰ سینی هیمورا
دستگاه شوک فریزر ۱۰ سینی هیمورا با ظرفیت ده سینی برای کاربرد در مراکز صنعتی و تجاری و صنایع غذایی مختلف ساخته شده است. این دستگاه با ساختار ویژه خود قادر است محدوده دمایی بین مثبت ۱۰ الی منفی ۵۰ درجه سانتی گراد را تامین نماید. و با انجام تنظیمات روی دستگاه می توان به عنوان فریزر معمولی یا یخچال از آن استفاده نمود.

ظرفیت ده عدد سینی این دستگاه برای نگهداری انواع غذاها، میوه ها و بسیاری از محصولات گوشتی بسیار جادار می باشد. سینی های شوک فریزر و بخش داخلی دستگاه از جنس استیل انتخاب شده تا به لحاظ بهداشتی مورد تایید بوده و از نظر نظافت و شستشو راحت باشد. این دستگاه دارای بدنه ای ساخته شده از ورق استیل با درجه کیفی ۳۰۴ است که بسیار بادوام و مستحکم می باشد. بدنه دستگاه به شکل دوجداره بوده و دارای یک لایه عایق حرارتی از نوع فوم پلی یورتان می باشد.

دستگاه شوک فریزر ۱۵ سینی هیمورا
دستگاه شوک فریزر هیمورا با داشتن سرعت عمل بالا در انجماد و فریزر نمودن انواع مواد غذایی یکی از دستگاه های ضروری و لازم در صنایع غذایی می باشد. این فریزر با ظرفیت ۱۵ عدد سینی ساخته شده که دارای ظرفیتی بزرگ و جادار برای واحدهای صنعتی بزرگ و کارخانجات تولیدی وعرضه گوشت و فرآورده های آن می باشد. دستگاه شوک فریزر در سالن های عرضه غذاها و رستوران های بزرگ و شرکت های تولید کننده بستنی مورد استفاده قرار می گیرد.

این دستگاه دارای سینی های شبکه ای است که سبب می گردد هوای سرد سریعا در میان طبقات و تمام قسمت های فریزر جریان داشته باشد. شوک فریزر هیمورا دارای دو عدد فن آکسیال از نوع دمنده در بخش اصلی آن یا اتاقک انجماد بوده و برای چرخش و به جریان انداختن هوای سرد می باشد. این دستگاه ها شامل کمپرسور، کندانسور و اواپراتورهای باکیفیت بوده و در زمان کمی می توانند موجب انجماد مواد غذایی گردند.

استفاده از دستگاه های شوک فریزر می تواند مانع دورریزی مواد غذایی شده و در استفاده بهتر از این مواد موثر باشد. این تجهیزات برودتی به سبب سرعت عمل بالا در منجمد نمودن و نگهداری طولانی مواد غذایی در هزینه های خانوار صرفه جویی به عمل می آورند. دستگاه ها به شکل ایستاده و بسیار شیک و مدرن طراحی شده اند و می توان در هر میحطی از این دستگاه ها استفاده نمود.

دستگاه شوک فریزر ۴ سینی هیمورا
ساخت تجهیزات جدید برای آشپزخانه های صنعتی وساده نمودن کارهای این واحدها هر روز اتفاق می افتد. در این میان دستگاه های مربوط به آشپزخانه های خانگی نیز هر زمان دستخوش تحولات می شوند. فریزرها نیز از جمله این دستگاه ها می باشند. امروزه به کار بردن دستگاه های شوک فریزر سبب حفظ کیفیت و طعم و مواد مغذی خوراکی ها و مواد غذایی می شود. به همین دلیل استفاده از این دستگاه ها در منازل بسیار متداول گردیده است.

شرکت صنعتی هیمورا با ساخت دستگاه شوک فریزر ۴ سینی، آن را برای کاربری های خانگی در نظر گرفته است. ازاین دستگاه که ظرفیت آن برابر ۴ سینی می باشد، به عنوان فریزر و یخچال می توان استفاده نمود. انجماد سریع شوک فریزرها سبب افت میزان آلودگی مواد غذایی می گردد. این امر در سلامت افراد دارای اهمیت می باشد.

دستگاه شوک فریزر هیمورا دارای نمایشگر دیجیتالی برای کنترل دمای داخل محفظه دستگاه بوده و می توان تنظیمات لازم را ازاین طریق روی دستگاه اعمال نمود. دستگاه شوک فریزر خانگی از برق تک فاز خانگی با ولتاژ ۲۲۰ تغذیه می کند. دستگاه دارای برنامه هایی برای انجماد انواع گوشت قرمز، ماهی و گوشت مرغ و سبزیجات می باشد. این دستگاه برای تولید کنندگان بستنی که نیاز به دماهای بسیار پایین دارند کارآیی بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *