انواع سردخانه تجاری

انواع سردخانه تجاری

انواع سردخانه تجاری

انواع سردخانه تجاری را بشناسید!

امروزه سیستم های تبرید تجاری ضروری هستند. یک مثال عالی از اهمیت تبرید، صنایع غذایی است، زیرا بخش‌های گوشت، ماهی، لبنیات، برخی محصولات کشاورزی و فهرست بلند بالایی از محصولات شرکت هایی که برای نگهداری نیاز به سرما و یخچال دارند.

حال ما در این مقاله قصد داریم انواع سردخانه تجاری را نام ببریم و مزایای آن و موارد مصرف هر یک را عنوان کنیم؛ با ما همراه باشید.

انواع خنک کننده تجاری: خنک کننده هوای فعال یا غیرفعال

خنک کاری هوا یکی از پرکاربردترین روش ها برای خنک سازی است و لازم است بدانید که دو نوع است:

سیستم خنک کننده هوای غیرفعال : سیستمی ساده، بادوام و اقتصادی است. آنها عناصر فعالی را در خنک سازی ترکیب نمی کنند و می توانند مقدار زیادی گرما را با هزینه بسیار کمی تخلیه کنند.

سیستم خنک کننده فعال: این نوع سیستم سردخانه تجاری از پایه یک خنک کننده غیرفعال شروع می شود که جریان هوا به آن اضافه می شود که اجازه می دهد هوای گرم سریعتر تخلیه شود. سیستم‌های فعال معمولاً شامل یک مدار گاز مبرد بسته با کمپرسور، دستگاه انبساط، کندانسور و اواپراتور هستند.

نوع مبرد

اگر یک چیز وجود دارد که همه دستگاه های  سردخانه تجاری تبرید فعال در مورد آن اتفاق نظر دارند، نیاز به استفاده از مبرد برای خنک کردن فضای داخلی است. یکی از مبردهایی که به طور سنتی بیشترین استفاده را داشته است R-404 است، اما استفاده از آن در سال ۲۰۲۰ توسط مقررات F-Gas اروپا ممنوع شد؛ و درست همانطور که با این اتفاق افتاد، در دهه ۹۰ آنها استفاده از موادی مانند CFC یا HCFC را متوقف کردند که به لایه اوزون آسیب می رساند.
به همین دلیل مهم است که به مبرد مورد استفاده در دستگاه های سردخانه تجاری خنک کننده مختلف نگاهی بیندازیم و لازم است بدانیم که در حال حاضر این بخش روی ترکیباتی شرط بندی می کند که برای محیط زیست محترمانه تر هستند، با GWP پایین، مانند پروپان (R – 290)، آمونیاک (R-717) یا CO2 (R-744).

سیستم خنک کننده مستقیم یا غیر مستقیم

هنگام خرید دستگاه تبرید تجاری، بسته به تعداد مبدل های حرارتی که دارند، می توانید دو نوع دستگاه را پیدا کنید.

در میان سردخانه تجاری ، سیستم‌های تبرید مستقیم فقط یک مبدل دارند و مستقیماً هوای داخل یخچال یا محفظه را خنک می‌کنند، در حالی که در دستگاه‌هایی با سیستم غیرمستقیم مبرد یک سیال میانی را خنک می‌کند که به نوبه خود، عنصری را که می‌خواهد حفظ شود خنک یا منجمد می‌کند.

در حال حاضر، بسیاری از سیستم های تبرید غیرمستقیم از مخلوط آب با گلیکول استفاده می کنند که بعداً وظیفه خنک کردن غذا / نوشیدنی / محصولات را بر عهده دارد.

لوازم تبرید تجاری

از رایج ترین وسایل سردخانه تجاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتاق های سرد
  • ظروف یخچال دار
  • غرفه داران
  • سینه ها
  • دستگاه های مکعب یخ
  • چیلرهای نوشیدنی
  • فریزر

سیستم خنک کننده مستقیم یا غیر مستقیم

تفاوت بین تبرید تجاری و صنعتی

تبرید صنعتی و سردخانه تجاری بسیار متفاوت از یکدیگر هستند زیرا دماهایی که آنها باید تحمل کنند بسیار متفاوت است. در موسسات تجاری برای فروش به عموم و همچنین در رستوران ها، بارها و مکان های دیگر، طبیعی است که یخچال ها برای نگهداری محصولات فاسد شدنی در دمای ۱۸- تا ۲۰ درجه سانتیگراد طراحی شوند. این محدوده حرارتی اتفاقی نیست و به این صورت است که، برای مثال، میوه‌ها باید بین ۷+ تا ۱۰+ درجه سانتیگراد نگهداری شوند، در حالی که بستنی‌ها یا سایر محصولات منجمد باید در دمای زیر صفر نگهداری شوند.

به نوبه خود، دستگاه های تبرید صنعتی می توانند به -۶۰ درجه سانتیگراد نیز برسند، به همین دلیل است که آنها بزرگتر و قدرتمندتر هستند.

یخچال عمودی: یخچال نوشیدنی تجاری کلاسیک

یکی دیگر از انواع سردخانه تجاری که مشابه یخچال نمایشگر یا فروشنده، یخچال ایستاده نیز یک انتخاب عالی برای یخچال جلوی فروشگاه است که دید بهینه و دسترسی آسان را برای مشتریان فراهم می کند. همچنین در هنگام تکمیل انبار سهولت ناوبری را برای کارکنان فراهم می کند.

یخچال‌های عمودی، در بیشتر موارد، مجموعه‌ای از نوشیدنی‌ها را ذخیره می‌کنند، اما می‌توانند در فضای آشپزخانه برای نگهداری مواد غذایی و انبار نیز استفاده شوند. آنها به خاطر خنک نگه داشتن اقلام و انبارها، با طراوت و آماده برای استفاده توسط کارکنان مشهور هستند.

اگر یک آشپزخانه تجاری سریع و پرمشغله را در یک مؤسسه پرطرفدار اداره می کنید، یک واحد تجاری مانند یک یخچال عمودی یا یخچال نمایشگر یک انتخاب کارآمد است که به عنوان یک راه حل سریع، قابل دسترس و در دسترس برای تسکین این مشکل نیاز دارید. استرس هایی که در ساعات شلوغ ایجاد می شود این سردخانه تجاری یک راه حل مناسب برای نگهداری محصولات فریزری و یخچالی در فروشگاه ها است.

یخچال‌های عمودی فضای داخلی بسیار سنگین‌تری را ارائه می‌کنند، جایی که می‌توان غذاها یا نوشیدنی‌ها را از یکدیگر متمایز کرد و به‌ خوبی نگهداری کرد، مشابه یخچال‌های منازل یا بار، اما با ظرفیت بیشتر.

این واحدهای دستی دارای موتورهای قدرتمند و چرخ‌گیرهای قابل مانور با طراحی باریک و از نظر بصری جذاب هستند. برخی از آنها شامل درهای شیشه ای برای مشاهده، ساخت قوی، درهای دوتایی و نمایشگر دمای LED هستند.

یخچال و فریزر صندوقی: انبار و نگهداری مواد غذایی سرد

بهترین انتخاب  سردخانه تجاری برای مشاغل و مغازه‌های بزرگ، یخچال‌های صندوقدار و فریزرها معمولاً برای رستوران‌های بزرگ، پمپ بنزین‌ها و سوپرمارکت‌ها انتخاب می‌شوند که برای نگهداری مقدار زیادی برای خنک و با طراوت یا در مورد فریزر منجمد لازم است.

این یخچال ها معمولاً از پشت در فضای کار آشپزخانه یا در انبار نگهداری می شوند. اگر سوپرمارکت، پمپ بنزین یا مغازه باشد، می‌توان از آن در درجه اول برای پر کردن انبار یا برای نگهداری مجموعه‌ای از غذاهای سرد استفاده کرد.

برای رستوران ها و مشاغل در مقیاس بزرگ معمولاً فقط برای ذخیره سازی انبار استفاده می شود.

این جعبه‌های یخچال نیز در اندازه‌های مختلفی وجود دارند، بنابراین مهم است که طول و عمق واحد یخچال و اینکه آیا در فضای کاری آشپزخانه یا اتاق پشتی شما قرار می‌گیرد یا خیر.

سایر تفاوت‌های قابل تشخیص می‌تواند شامل سقف شیشه‌ای (معمولاً در سوپرمارکت‌ها و مغازه‌ها برای مشاهده غذای سرد توسط مشتریان دیده می‌شود)، سازه‌های سنگین، درب‌های فولادی ضد زنگ (برای سقف‌های غیر شیشه‌ای)، سبد برای انبار، کمپرسورهای با کیفیت، کنترل دما و چرخ‌کن برای مانورپذیری

در حالی که این نمونه کوتاهی از طیف وسیعی از یخچال های تجاری  یا همان ارائه شده است، این به شما بینش خوبی در مورد آنچه در آنجا وجود دارد می دهد و به شما کمک می کند تا انتخاب سردخانه تجاری خود را با توجه به نیازهای مؤسسه خود و راحتی برای کارکنان، مشتریان و مشتریان خود محدود کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را انواع سردخانه تجاری آشنا کنیم و نکات مهمی را درباره آنها برای شما عزیزان شرح دهیم امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *